Пловдивски студенти спечелиха национално състезание с роботи
Роботите могат да спортуват. Те дори се състезават помежду си в техните роботски спортове. Къде са тук хората? Всъщност точно млади роботици от цялата страна доведоха своите „спортисти“ в Техническия университет в София, за да премерят сили в 5 твърде специфични дисциплини. Най-разпознаваемата от тях се оказва японския спорт сумо.
„Бяхме се затъжили за състезанието, защото 3 години прекъснахме заради карантината, наложена от пандемията, споделя Ралица Костадинова – председател на Клуба по роботика и най-опитният участник в на Техническия университет – филиал Пловдив.
Тя е категорична, че състезанието по сумо между роботи е много атрактивно. В него пловдивчани нямаха съперници. Затова върху малкия черен тепих се качваха по двойки роботите, изработени от екипа на пловдивския ВУЗ. Целта на състезателите е да изблъскат съперника извън тепиха. Те го правят със силата на своите двигатели, с повдигателни механизми, някои разчитат на бързината, други – на мощта. Роботите-сумисти имат много ниско шаси и загребващи лопати отпред.
Отборът на Техническия университет – филиал Пловдив беше от шестима роботици: Малина Велкова, Ралица Костадинова, Георги Ганушев, Веселин Димов, Иван Шиков и Алекснадър Георгиев. Те са активни студенти със състезателен дух, които идват редовно на седмичните сбирки на клуба по роботика в университета.
Подготовката на университетския отбор започва с това да решени в коя от дисциплините на състезанието ще участват, преценявайки опита си, възможностите си, материалната база, която може да предостави висшето учебно заведение. След това започват да програмират и тестват изработените от тях роботи, да поправят и усъвършенстват разработения код и накрая е финалният тест. Впрочем същата подготовка преминават и останалите над 70 състезатели в националното състезание по роботика, затова и конкуренцията бе много силна, споделят пловдивските роботици.
Правила и резултати
Роботските състезателни дисциплини отстрани изглеждат малко странно. Те включват следене на линия, сумо с роботи, LEGO следене на линия, 3D лабиринт, свободен стил – хардуерни проекти и софтуерни проекти. Състезанието е в две групи – младша и старша възраст до 33 години. Според капитаните на пловдивския студентски отбор Веселин Димов и Георги Ганушев техният екип заслужено е заел първо място в може би най-сложната дисциплина – следене на линия. Това постижение бе стимулирано със специална награда. Пловдивчани отвоюват и второ място в категория „Свободен стил – хардуерни проекти“ в старша възрастова група.
„Аз участвах с разработка на хардуерен проект – свободен стил. Представих четирикрак крачещ робот. Той е малка машина с размери 20 см х 20 см и височина 7 сантиметра и служи за изследователски цели“, обясни Ралица Костадинова.
Обучение
Доцент д-р Никола Шакев – заместник директор на Техническия университет – филиал Пловдив разказва какво и колко учат студентите, за да станат специалисти в роботиката.
„Роботите за нас – преподавателите в университета – са мултидисциплинарна област, в която различни специалности имат собствен принос в развитието на роботиката. Започва се с механика, за да се изгради конструкция на робота. Следва електрозадвижване, трябва и програма, която да управлява робота. Затова роботика при нас се изучава не в една, а в няколко специалности. В индустрията умните машини стават все по-необходими. Затова изучаването им е все по-широко застъпено в нашите учебни планове. Все повече наши студенти се интересуват от роботи и ги разработват дори в свободното си време. Нашият университет поощрява техния интерес. В Техническия университет – филиал Пловдив над 100 студенти изучават роботика в различните нейни аспекти“, заяви доц. д-р Шакев